Шкіпер на кораблі: хто це?

Зміст

Море — непередбачуване та неймовірне. Робота екіпажу у таких умовах передбачає злагоджену командну роботу, тому що різкі зміни морської погоди можуть мати й небезпечні для життя наслідки. Саме тому існує людина, яка очолює лідерство на кораблі, відповідає за об’єднання команди, контроль матросів,  роботу судна та настрій команди. Посада цієї людини — шкіпер. І це не про пінгвіна з Мадагаскару, а про відповідальну особу на морському судні.

Етимологія слова

Слово “шкіпер” має нідерландське походження. Воно походить від голландського слова “schipper”, що означає “капітан” або “водій судна”. У багатьох європейських мовах це слово має схожі аналоги зі східнослов’янськими та західнослов’янськими мовами, що вказує на широке поширення та використання в морській та річковій сферах. Українське слово “шкіпер” увійшло в українську мову з огляду на зв’язок з морською діяльністю, транспортом, а також може вказувати на керівника човна чи корабля.

“Шкіпер” — це термін, який використовується для позначення капітана човна або судна. Це особа, яка відповідає за управління, навігацію водного транспортного засобу та стан судна, буде це великий корабель, яхта чи інше судно. Шкіпер має досвід у морській навігації, знання правил безпеки на воді, уміння керувати судном в різних умовах погоди та координувати дії екіпажу. 

Термін “шкіпер” може вживатися також в інших контекстах, поза морською сферою, для позначення керівника чи лідера в певній галузі або групі.

Щоб працювати шкіпером, необхідно мати ряд особливих навичок, професійні знання та відповідну сертифікацію. Ось кілька ключових вимог:

НавичкаПояснення
Морська освітаШкіпер повинен мати відповідну освіту в галузі море- і судноплавстві та пройти відповідний курс навчання. Відповідні сертифікати можуть включати морські ліцензії, які засвідчують компетентність у керуванні судном.
Навички навігації та метеорологіїШкіпер повинен мати глибокі знання навігації, уміння працювати з навігаційними картами та обладнанням, а також розуміння метеорології для безпечного керування судном.
Експлуатаційні навичкиЗнання технічних аспектів судноплавства, обслуговування двигунів, радіообладнання та іншого суднового устаткування є важливими для шкіпера.
Навички керівництваШкіпер повинен бути досвідченим лідером, здатним керувати екіпажем, приймати швидкі та правильні рішення в екстремальних ситуаціях, щоб забезпечувати безпеку всіх на борту.
Медична готовністьЗдоров’я шкіпера важливо для безпечної експлуатації судна. Часто вимагається медичне обстеження та дотримання певних медичних стандартів.
Знання правил безпекиШкіпер повинен ретельно знати та дотримуватися правил морської безпеки, включаючи правила уникнення зіткнень та процедури під час екстрених ситуацій.

Ці вимоги можуть варіюватися залежно від типу судна та регіональних правил. Бажано також мати великий стаж роботи на воді та добру репутацію в морському співтоваристві.

Що робить шкіпер?

Як ми зрозуміли вище, шкіпер — важлива персона на судні. Його накази у рамках повноважень виконують абсолютно всі, хто перебуває на території. До того ж, за потребою шкіпер може ізолювати небезпечну людину для корабля, а також провести допит. Може вчинити нотаріальні дії, при сигналі біди з інших кораблей може оголосити  рятувальну операцію, під час лиха на своєму судні стати лідером порятунку. Судна бувають різними, тому і функціонал та значення посади “шкіпер” відрізняються. Наприклад, професія шкіпера на торговому кораблі давно скасована, там він виконував роль неофіційного командира. Роздивимось які обов’язки у шкіпера яхт та військових суден.

Яхта

Приватне судно, круїзний лайнер або парусна яхта. Приватна або наймана особа. 

Шкіпер на яхті виконує ряд важливих завдань та обов’язків для забезпечення безпечної та ефективної експлуатації судна. Ось деякі з основних обов’язків шкіпера на яхті:

 • Керування яхтою. Шкіпер відповідає за керування яхтою, включаючи навігацію, управління штурвалом та вибір оптимального курсу. 
 • Безпека на борту. Він забезпечує дотримання всіх правил та процедур безпеки на борту. Шкіпер відповідає за підготовку та проведення безпечних маневрів, вживання заходів у випадку аварій та надання першої допомоги у разі необхідності.
 • Контроль над екіпажем. Шкіпер взаємодіє з членами екіпажу, розподіляє обов’язки, надає інструкції та забезпечує ефективну комунікацію всередині команди.
 • Технічне обслуговування. Має базові знання роботи судна. Він відповідає за профілактику та технічний стан яхти, включаючи обслуговування двигуна, роботу навігаційного та електронного обладнання. 
 • Ведення журналу. Шкіпер може вести журнал подій та пройденого маршруту, фіксуючи важливі моменти та зміни у погодних умовах.
 • Спілкування з місцевими властями та іншими кораблями. У разі потреби шкіпер веде зв’язок з портовими властями, отримує необхідні дозволи та повідомляє про свої плани. Знає систему сигналів комунікації між іншими суднами.
 • Організація життя на борту. Шкіпер відповідає за організацію та управління повсякденним життям на яхті, включаючи розподіл харчів, графік вахт та інші аспекти комфорту команди.

Ці завдання можуть змінюватися в залежності від розміру яхти, типу подорожі та конкретних умов.

Військовий корабель

Сьогодні одна з відомих професій у корабельній справі. Тут старший офіцер відповідає за майно судна. Шкіпер на військовому кораблі, який також може вважатися командиром чи капітаном, має ряд важливих завдань та обов’язків, що відрізняються від тих, що призначені для шкіпера на цивільному судні. Володіє військово-морською справою. Ось деякі з основних обов’язків шкіпера на військовому судні:

 • Експлуатація корабля. Головна роль шкіпера — він має знання про ціле судно та його елементи, контролює його працездатність, здійснює перевірку техніки та за потреби виконує ремонт. 
 • Керівництво екіпажем. Шкіпер координує роботу екіпажу, вказуючи матросам завдання та забезпечуючи дисципліну.
 • Тактичне планування. Шкіпер на військовому судні використовує свої тактичні знання для планування та виконання операцій, тактичних маневрів та дій, навігаційних аспектів.
 • Ведення бойових дій. У разі конфлікту або необхідності військовий шкіпер може вести бойові дії, включаючи боротьбу з ворожими силами та захист території чи об’єктів.
 • Розвідка та спостереження. Шкіпер веде розвідку, спостерігає за діяльністю ворожих сил та забезпечує необхідну інформацію вищому командуванню.
 • Підтримка командування. Шкіпер забезпечує виконання завдань, отриманих від вищого командування, та подає звіти про хід операцій.

Обов’язки військового шкіпера можуть значно відрізнятися в залежності від типу військового судна, його призначення та контексту операцій.

Наразі шкіпером позначають головну посаду в малокласових суднах: шхуни, яхти, лайнери і тд. А термін “капітан” використовують для великих кораблів. У залежності від типу судна шкіпер виконує різну головну роль. В основному він відповідає за екіпаж та контролює справність судна, розуміється у керуванні кораблем та морській справі. Ця професія вимагає залізного характеру, міцних нервів та гострого розуму. Щоб детальніше та точніше розібратися у цих сферах рекомендуємо використовувати відповідну наукову літературу фахівців, сайти з корабельною характеристикою та знання університетів, які навчають на військово-морську справу. Ми лише надаємо короткий загальний екскурс.

Питання/Відповіді

Чи обов’язково мати морську освіту для посади “шкіпер”?

Звісно, треба розумітись у системі керування, тактичних аспектах, наповненні корабля.

Шкіпер та капітан одне і теж?

Зараз ці терміни мають великі схожості, але раніше це зовсім відрізнялось. Раніше був головний капітан, і шкіпер, що відповідав за майно судна. Шкіпером був той, хто тримав будь-яке судно, окрім військового. Наразі частіше головним на кораблі називають капітана, а шкіпер там це офіцер майна. Хоча шкіпер може бути і капітаном. Все залежить від типу судна та призначення. 

Які бувають судна?

Судна можна класифікувати за різними критеріями, такими як розмір, призначення, тип енергоприводу, корпусу та інші технічні характеристики. 

Чи поширена наразі професія шкіпера на приватних суднах?

Робота на яхті дуже поширена за кордоном, проте й у нас можна знайти випадки користування. 

Як цю статтю можна знайти в пошуку:
Шкіпер на кораблі: хто це, хто такий шкіпер, шкіпер це, що робить шкіпер, що робить шкіпер на кораблі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *