Яка користь від казок: 5 причин, чому важливо читати казки дітям 

Зміст

Ще з раннього дитинства батьки виховували в нас любов до казок. Адже це не тільки цікаво дітям, а й дуже корисно. Казки- це наші перші прочитані книги, з якими започатковується любов до літератури. Чим дорослішими ми стаємо – тим більш серйозніші твори обираємо. Проте, з появою власних дітей, ми знову повертаємося до казочок.

Чому важливо читати казки дітям?

Ми знаємо, що всі обожнюють слухати казочки на ніч. Про їхню користь діти поки не замислюються. Їм цікавий самий зміст казки, яскраві персонажі та неочікувані кінцівки. Таким чином у дітей розвивається логіка, уява, інтуїція. Ось декілька більш розгорнутих причин, чому так важливо читати казки дітям:

  1. Казки розвивають увагу дітей, допомагаючи їм уявляти інші світи, персонажів, сюжети, що сприяє розвитку творчого мислення. Так діти починають обширніше мислити і розвивати свій кругозір. За рахунок цього, вони починають вміти аналізувати всю інформацію, звертати увагу на події та деталі, вміти розрізняти хороших і поганих персонажів тощо. 
  2. Казки – це твори, які побудовані на моралі та повчаннях. Діти починають аналізувати вчинки героїв, через що розуміють, це негативний чи позитивний персонаж. Таким чином вони поглибленіше вивчають значення слів «добро» і «зло». Діти можуть не тільки обрати світлу сторону, а вже й пояснити і навести аргументи. Таким чином закладається розуміння моральних цінностей.
  3. Самостійне читання казок допомагає розвивати мовлення, збагачує словниковий запас та розвиває вміння слухати і розуміти текст. Такі навички починають розвиватися у діток 5-7 років, коли вони вчаться самостійно читати. Це вже складніший процес, адже тут потрібна концентрація лише на собі і власному прочитанні. Важливо, щоб дитина починала читати вголос. Це допоможе активніше розвивати мовленнєвий апарат і концентруватися на власному голосі, вимові і розуміти прочитане. Відповідно рівень навичок дитини значно підвищується.
  4. Казки можуть викликати різні емоції у дітей, через що малюки вчаться виражати свої почуття, розуміти переживання героїв та розвивають у собі емпатію. Це допомагає діткам глибше пізнати себе та свої почуття. Також у казках часто показано як герої вирішують свої проблеми та долають труднощі, що може надихати дітей до певної роботи, навчання тощо. Такий вплив казок допомагає розвинути у дітях емоційну грамотність,сприяє емоційному розвитку та формуванню емоційного інтелекту.
  5. Також казки розвивають критичне мислення, допомагають дітям прогнозувати події, аналізувати ситуації та розвивати пам’ять.Якщо детальніше, то під час читання, діти більш поглиблюються у сюжет, персонажів та їхні вчинки, що допомагає встановлювати причинно-наслідкові зв‘язки між епізодами, проаналізовувати події та рішення героїв. Спостерігаючи за тим чи іншим персонажем, дитина вчиться розуміти його наміри, роль, мету дій і, таким чином, аналізує ситуацію. Також казки часто мають проблеми у сюжеті, які герой повинен вирішити. Це стимулює дітей до кращого обдумування власних проблем.

Тому, читання казок відіграє досить-таки важливу роль в дитинстві малюка. Адже, таким чином, закладаються всі базові якості для формування індивідуальної особистості в майбутньому.

Топ 5 найкращих українських казок для розвитку дитини

Казок існує безліч і кожна з них розвиває по-своєму. Все залежить від обставин і героїв, які зображені у творах. Таким чином у дитини закладається розуміння, що добро завжди перемагає зло, чогось досягти можна тільки чесною працею, брехня ніколи не приведе ні до чого хорошого тощо. Проте важливо читати дітям казки різної тематики. Таким чином ви розвинете у дитини більше розумових здібностей. Тому ми підготували для вас 5 найкращих українських казок.

“Івасик Телесик”

Це казка про хлопчика Івасика-Телесика, якого викрала підла змія-Олена та хотіла запекти і з‘їсти. Проте через кмітливість, винахідливість і розум хлопчика, змії цього не вдалося. Івасик зміг вибратися з печі і, натомість, вкинув туди саму зміюку. В цьому йому допоміг маленький гусеник, якому Івась згодом віддячив.

Така казочка розрахована на діток 6-8 років. Вона навчить доброти і вдячності, а також допоможе розвинути відчуття інтуїції та логіки.

“Коза-Дереза”

Це казочка про те, як дід купує на базарі козу і приводить її додому. Кожного дня баба або донька мають пасти і доглядати за нею. Але, повернувшись додому після пасовища, Коза-Дереза жаліється, що нічого не пила і не їла. Врешті-решт брехня викривається і казка закінчується неочікуваним кінцем.

Казка розрахована на малюків від 3 до 6 років. Тут максимально засуджується брехня (яка завжди викривається), корисливість, хитрість і показується, що рано чи пізно переможе справедливість.

“Лисичка і журавель”

Це історія про чесного журавля і хитру лисицю, яка запросила друга в гості і насипала кашу в блюдце. Але Журавель пішов додому голодним через те, що через продовгуватий дзьоб, у нього так і не вийшло поїсти з блюдця. Тому Журавлик запрошує лисицю в гості, щоб провчити і ставить її в такі ж умови.

Ця казочка розрахована на дітей віком від 3 до 8 років. Вона повчає, що хитрість, скупість і корисливість завжди повертаються бумерангом.

“Кривенька качечка”

Це казка про кривеньку качечку, яка перетворювалася на прекрасну дівчину. Вона допомагала діду та бабі по господарству, поки нікого немає вдома. Але через підступність господарів, вона покинула цей будинок і назавжди залишилася хитачкою.

Така казочка ідеально підійде діткам від 3 до 7 років і навчить, що підступність ніколи не зіграє на нашу користь. Також варто звернути увагу дитини на те, що завжди потрібно відстоювати свої кордони, цінувати себе і не давати собою користуватися.

“Ріпка”

В цій казці розказується про те, що дід посадив ріпку, але вона виросла дуже великою. Тому на допомогу довелось кликати по черзі всю сім’ю, завдяки чому, вийшло вирвати ріпку.

Така казочка сподобається діткам від 3 до 7 років. В ній яскраво показується, що завдяки дружбі, любові і згуртованості можна досягти будь-якої цілі.

Вікова категорія для казок

Для того, щоб ваша дитина постійно розвивалася, надзвичайно важливим є правильний вибір казки. Адже для кожної вікової категорії підходить тільки певна тематика, оскільки з дорослішанням діти можуть засвоїти набагато більше інформації. 

    Вікова категорія              Тематика казок
Дошкільний вік (3-6 років)Дітям такого віку цікаві розповіді про казкових героїв та тварин. Також малюки дуже люблять казки-лічилки чи казки з повторенням, які допомагають вивчити букви, числа тощо.
Молодший шкільний вік (7-9 років)В такому віці стають цікавими казки про пригоди. Тут вже дитина готова до аналізування інформації, тому ідеально підійдуть казки з елементами моралі.
Старший шкільний вік (10-12 років)Це вік, в який підійдуть серйозні казки. Наприклад, це може бути фентезі чи наукова фантастика або навіть казки з елементами детективу.
Співвідношення віку дитини та наповненню казок

Тож, кожна вікова категорія має свої особливості. Тому дуже важливо підбирати літературу, яка ідеально підходить під рівень розвитку та інтереси вашої дитини. Принцип дуже простий- чим старша дитина, тим складнішими і насиченішими мають бути твори.

Питання-Відповіді

Чи нормально читати казки дорослим?

Абсолютно нормальним і корисним є читання казок для дорослих. Воно допомагає створити відчуття спокою та релаксу, також розвиває творчу фантазію і розумові здібності та викликає позитивні емоції. Строгих вікових обмежень казки не мають, тому ними можуть насолоджуватися як діти, так і дорослі.

З якого віку діти повинні самі читати казки?

Зазвичай, діти вчаться самостійно читати від 5 до 7 років. Але все залежить від індивідуального розвитку кожної дитини.

Скільки часу потрібно витрачати кожен день на читання казок?

Все залежить від віку дитини. Якщо це дошкільний вік, то на читання казок потрібно відводити від 10 до 30 хв.; дітям молодшого шкільного віку достатньо буде 20-45 хв. для читання; а для дітей старшого шкільного віку ідеально буде від 30 до 60 хв. на день.

Як цю статтю можна знайти в пошуку:
Яка користь від казок, Чому важливо читати казки дітям, Значення казки в житті людини, чим корисні казки, чому корисно читати дітям казки

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *