Чи водяться акули в Середземному морі?

Зміст

Середземномор’я є популярним туристичним осередком. Ніжний клімат, неймовірні краєвиди та історія різних народів. До того ж, тепле море є значною перевагою у виборі відпочинку. А ще це море дарує різноманітну фауну. Спостерігати як у прозорій голубій водичці пропливає маленька рибка, що може бути краще? Проте хвилює наявність акул, тих самих великих зубастих тварин. 

Середземне море

У давнину римляни вважали це море центром землі. Назва моря має латинське походження. Середземне море вважається одним з найбільших закритих морів у світі, омиваючи території трьох континентів: Європи, Азії та Африки. Колись був момент, що море повністю висихало. Воно є одним з найбільш солоних водойм світу. Середній вміст солі в морі більший, ніж в інших. Це сталося через обмежену кількість прісної води. Вода у Середземному морі обмінюється з відкритим океаном через вузькі протоки, такі як Гібралтарська протока на заході, Суецький канал на сході та протоки між грецькими островами. Однак цей обмін води відбувається повільно, що призводить до того, що вода у Середземному морі має більш тривалі коливання температур та солоність. Вода має блакитний відтінок, тому що рослин у морі небагато. 

Середземне море є домівкою для різноманіття морських видів, включаючи унікальні, які здебільшого адаптовані до умов цього закритого моря. Це море відоме своєю різноманітністю коралових рифів, морських губок, риб, ссавців та інших організмів. Деякі з видів, які зустрічаються в Середземному морі, включаючи морського монаха та черепаху карету, є під загрозою вимирання, тому проводяться заходи для їхнього збереження. 

За історію Середземне море відіграло ключову роль у геополітиці та торгівлі, впливаючи на долю багатьох націй та імперій. Багато великих історичних цивілізацій, таких як грецька, римська, фінікійська та карфагенська, італійська та іспанська розвивалися вздовж берегів Середземного моря. Тому навколо нього народжувались та гинули тисячі цивілізацій. Багато країн, що омиваються Середземним морем, а їх більше, ніж у будь-якого іншого моря, відомі своїми туристичними курортами, такими як Барселона, Ніцца, Рим і Анталія. Середземне море пропонує відмінні можливості для водних видів спорту, дайвінгу, відпочинку на пляжі та інших рекреаційних видів. Середземне море також стало місцем для сучасних геополітичних викликів, пов’язаних з міграцією, риболовлею та енергетичною безпекою, налічує багато випадків морського перетину торговими суднами. У басейн середземного моря впадають такі відомі невеликі моря:

  • Адріатичне;
  • Альборське;
  • Балеарське;
  • Егейське;
  • Іонічне;
  • Лігурійське;
  • Тірренське;
  • Мармурове.

Середземне море є унікальним та цікавим об’єктом для вивчення з різних точок зору, включаючи географію, історію, екологію, культуру, розташування. Такі особливості роблять середземне море важливим об’єктом для наукового вивчення та людського розвитку. 

Тваринний світ моря

Середземне море  — це унікальний екосистемний об’єкт з багатою та різноманітною фауною та флорою. Тваринний світ Середземного моря є результатом впливу різноманітних чинників, таких як з’єднання з іншими протоками, клімат, географія та геологія. Це море було важливим центром біорізноманіття. Однією з характерних особливостей Середземного моря є велика кількість ендемічних видів, які не зустрічаються в інших частинах світу. Середземне море відоме своєю різноманітністю риб, таких як тунець, оселедець, меч-риба, анчоус, сардинела та багато інших. Також це мідії, кальмари та восьминоги. На деяких ділянках Середземного моря можна знайти коралові рифи, на яких проживає різноманіття м’яких та твердих коралів. Серед представників безхребетних можна виділити медуз, губки, раків, восьминогів та багато інших видів. Дельфіни та кити також мешкають в Середземному морі.

Відпочивальників турбує питання: “Чи є акули?”. Що ж, і не дивно, бо давно зрозуміло, що деякі види акул є небезпечними для людини. 

Середземне море не дуже глибоке і теплувате, що є антонімами до проживання акул. Але все-таки погодні умови та солоність добре впливають на життя акул у цих водах. У цьому морі налічується 46 видів із 400. Звісно, випадки нападів акул на людину були, але давно і мало. У Середземному морі дуже велика частка розмноження блакитних акул. У басейні Середземного моря є моря з малою кількістю хижих звірів, тому акули почуваються там як вдома. 

Давно відомо, що переважно акула нападає, коли плутає людину з іншою здобиччю. Вони не люблять людські широкі кістки, тому частіше після першої спроби укуса вона відстає. Вони рідко підпливають до берегів, бо там немає великої кількості риб для їжі. Інколи вони підпливають на мілководдя, аби захистити своє дитинча від інших хижаків. Біля каналів, проток прісної води, впадин, рибальських сіток, тобто в місцях великої кількості риби можна зустрітись з акулами. У залежності від регіону, акули можуть підпливати й до берегів. А ось на глибині справді страшнувато. Ось такі види часто зустрічаються:

ВидХарактеристика
Величезна біла акула-людоїдВид великої акули, яка відома своєю великою розмірістю, силою та швидкістю. Вона є одним з найвизначніших хижаків океанів та вважається одним з найбільш вражаючих хижаків морського світу. Середня довжина дорослої особини становить близько 4–6 метрів, але існують звіти про особин із довжиною більше 7 метрів. Можуть викликати страх через історії про напади на людей, хоча такі інциденти досить рідкі.
Тигрова акулаВид великих акул, відомий своїм хижацьким способом життя та вражаючим забарвленням. Їхня зовнішність вражає яскравими смугами на спині, які часто нагадують вигляд тигрового мисливця, що служить для приховання серед рифового оточення та полегшення полювання. Середній розмір дорослих становить близько 3–4 метри, але існують звіти про особин з розмірами понад 5 метрів. Хоча тигрові акули володіють страшучим виглядом та доволі розповсюджені, важливо зазначити, що напади цих акул на людей є рідкісними.
Акула-бикАкула-бик має короткий і товстий тіло, з великою головою та випуклим нісом, що нагадує морду бика. На голові можуть бути вирости, які додають до схожості з рогами бика. Довжина тіла може сягати близько 4 метрів, при цьому самці зазвичай менші за самок. Вони є нічними хижаками, а вдень вони сплять на морському дні. Акули-бики є досить давніми видами, і їхні особливості та адаптації допомагають їм виживати в різних середовищах. Ці акули є агресивними та можуть представляти загрозу для людей. 
Синя акулаТиповою рисою цього виду акул є блакитно-сіре або іноді синє забарвлення. Дорослі акули можуть досягати довжини від 4 до 6 метрів. Це середньорозмірна акула порівняно з іншими великими видами. Рідко підпливає до берегів, але треба бути обережним на глибині. Напади на людину рідкісні.
Рифова чорноплямистаТіло акули має блакитно-сіре або коричнево-сіре забарвлення, а на спині можна виявити видимі чорні чи темні плями, що стали причиною її імені.Акула чорноплямиста зазвичай має довжину від 1,5 до 2,5 метрів, що робить її невеликою акулою. Може напасти, якщо знаходиться поруч. 
Акула довгокрилаТакож відома як акула-сирена, є видом великої океанської акули. Акула довгокрила може досягати значних розмірів. Довжина тіла може становити від 2,5 до 3,5 метрів або навіть більше.Ця акула входить до числа найбільш звичайних видів, які можуть взаємодіяти з людьми. Рідко підпливають до берегів. Є випадки зустрічі акул довгокрилих з дайверами та плавцями.
МакоВелика і швидка акула мако може досягати значних розмірів. Дорослі особини можуть мати довжину від 3 до 4 метрів або більше. Вона має гладке, стрімке тіло та великі, широкі хвости. Її спинна частина часто має темне або блакитне забарвлення, а живіт — світліше. Акула мако володіє вражаючою швидкістю, може рухатися зі швидкістю більше 70 км/год. Акула мако, як правило, вважається менш агресивною акулою, і напади на людей рідкісні. Тим не менше, через свою велику розмірність і силу, вони можуть бути небезпечними.
Акула-молотВелика та довжиною у 6 метрів. Майже зникла з морського простору через полювання на акул.

До того ж, існують ще акули-ангели, акули-грілки, мідна акула, океанічна білопера, чорна акула, піщана і так далі. Деякі з них безпечні для людини, проте ніколи не знаєш, що в голові у тварини.  

Ще акул може привабити яскравий одяг, ніби луска риби. Також приваблюють швидкі рухи у воді, що може нагадити здобич. Частіше люди гинуть від втрати крові, ніж як їжа акули. Іноді люди самі можуть провокувати, проте коли бачиш таке створіння як тут не панікувати. Професіонали використовують техніку стосовно відштовхування тварини: обличчя (ніс) — напрямок — штовхнути — рух. 

Важливість акул

Хоч акули і є страшними тваринами, вони мають важливу місію у морському царстві. Можливо нам не вистачає, щоб нас навчали як поводитись з акулами, щоб бути одне для одного безпечними. Акули є верховими хижаками, і вони грають ключову роль у регулюванні популяцій морських організмів та є вирішальними у харчовому ланцюгу. Акули зростають довго, а сама популяція є малою, тому вона поповнюватись не встигає. Якщо популяція акул зменшиться, це може призвести до надмірного збільшення популяцій їхніх здобичей. Акули можуть їсти слабих, тим самим роблячи інші популяції чистими та сильними. Природна присутність акул може впливати на розподіл деяких видів, а також на їхню стратегію полювання. Акули допомагають контролювати популяції риб та інших морських організмів, що допомагає утримувати рівновагу в цих неймовірно складних середовищах. Це все впливає на різноманітність та стабільність екосистеми.

Незважаючи на ці важливі ролі, акули зазнають значних загроз через промислове рибальство, незаконне полювання, втрату природного екологічного середовища, а також використання їхніх частин, таких як плавники. Охорона акул і їхніх середовищ стає важливим завданням для збереження морського біорізноманіття.

Біорізноманіття Середземного моря, однак, стикається з численними загрозами, такими як забруднення води, перенаселення берегових зон, руйнування морських екосистем, вилов риб та інші людські дії, що можуть призвести до погіршення стану цієї унікальної морської екосистеми. Акули дійсно лякають нас при першій думці, але ж не дарма стільки дайверів знаходять спільну мову з цими тваринами. Може вони самі не розуміють на кого нападають, хижаки є хижаками. Та й люди часто можуть провокувати різкими рухами та криком. Але опинитись один на один з акулою… що ще робити, як не кричати та швидко плавати? Дійсно є допоміжні методики як бути, але ж вони не можуть давати стовідсоткової гарантії, що велика тварина змінить своє рішення вкусити, навіть, якщо зрозуміє, що це людина, а не їжа. Хтозна який азарт у тій голові, коли вона побаче різкі рухи кінцівками. Головне не плавати на небезпечній глибині та оглядати територію.

Запитання/Відповіді

Багато акул у Середземному морі?

Небагато, проте все одно слід бути обережним.

Чи можуть акули плавати вздовж берегів?

Так, вкрай рідко, але ймовірність та випадки є, особливо, якщо вони шукають там рибу. Залежить від регіону.

Середземне море — глибоке?

Найбільша глибина сягає більше 5 метрів. Не дрібне, але й не є величезним.

Як цю статтю можна знайти в пошуку:
Чи водяться акули в Середземному морі, Акули в Середземному морі, які акули мешкають у середземному морі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *