Рислінг — це універсальний сорт, який вирощують у різних частинах світу. З нього виготовляють білі вина, що можуть бути абсолютно різного стилю. Не дарма саме це вино називають “королем білих вин”. Ну що ж, давайте ближче познайомимося із сортом рислінг та дізнаємося за що він отримав таке звання.
Походження та історія рислінгу
Вино рислінг має довгу історію, що сягає середньовіччя. Спочатку цей сорт вирощувався в регіоні Рейн на заході Німеччини, але перша згадка про рислінг була в підвалі німецького дворянина в 15 столітті.
Про походження винограду Рислінг було мало відомостей, поки вчені не провели тести ДНК. Вони виявили, що цей сорт — це щось середнє між Гуе Блан — рідкісним сортом винограду, який виник сотні років тому — і напівдиким Саваньєном (майбутнім батьком Совіньйон Блан).
Незважаючи на те, що сорт винограду Рислінг був створений у Німеччині – і досі є найпоширенішим сортом винограду, який там вирощують – він зараз вирощується від Каліфорнії до Нью-Йорка, Франції, Австралії та Нової Зеландії. Залежно від походження вино має різний смаковий профіль.
Рислінг по всьому світу
Отже, де в світі можна знайти цей рідкий скарб і що робить рислінг кожного регіону унікальним? Давайте вирушимо у світову пригоду.
Рислінг став справжнім мандрівником. Його вирощують у Німеччині, Австрії, Франції, Австралії, Новій Зеландії, Сполучених Штатах – де завгодно.
Так само, як модні тенденції відрізняються від однієї країни до іншої, так само відрізняються стилі рислінгу. Німецькі Рислінги часто відрізняються елегантністю та витонченістю, тоді як австралійські Рислінги, як правило, сміливі та пікантні. Клімат регіону та традиції виноробства відіграють значну роль у формуванні індивідуальності вина.
Якщо ви прагнете дослідити найкращі рислінги, вирушайте до знакових регіонів, таких як німецька долина Мозель, Ельзас у Франції або долина Клер в Австралії. Ці регіони здобули славу завдяки виробництву одних із найвиключніших рислінгів у світі.
Властивості вина
Рислінг — біле вино з легким тілом, без дубильних речовин і високою кислотністю . А краса Рислінга в тому, що він може бути солодким, напівсолодким, сухим або навіть ігристим!
Колір: рислінг може варіюватися від блідо-солом’яного до темно-жовтого.
Аромат: вина Riesling представлені в палітрі смаків від яблука, абрикоса, персика та груші до ананаса, лайма та лимона, а також характерні бензольні відтінки.
Смак: виділяють ноти фруктів і квітів. Одними з найпоширеніших є стільники, жасмин, цедра лайма та цвіт цитрусових.
Через високу кислотність Рислінгу ви можете пити більш давніші вінтажі без проблем. Його солодкість також дозволить вину чудово витримати.
Гастрономічні поєднання
Головне, подавайте Рислінг охолодженим. І ось порада: чим світліше вино, тим холодніше воно повинно бути, щоб зберегти його свіжість і кислинку.
рислінги чудово поєднуються з гострими стравами. Якщо ви любите тайську чи індійську кухню, вино Рислінг стане чудовим партнером. Поєднуйте з напівсолодким або солодким рислінгом – ви побачите, що це допомагає збалансувати смак страви!
Але на цьому його поєднання з їжею не закінчується. Рислінги добре поєднуються з куркою, свининою (особливо сухі вина), креветками, крабами. Якщо ви любите вегетаріанські страви, Рислінг чудово поєднується зі смаженими овочами та овочами з природною солодкістю: морквою, болгарським перцем, кокосом і кабачком.
Експериментуйте з поєднаннями та знаходьте найкращі гастрономічні пари! Адже з Рислінгом це просто і смачно.