Скільки зірок на небі?

Зміст

Тема космосу турбувала людство з давніх-давен. Нас завжди тягне до чогось незвіданого та неосяжного. Різні народи у всьому світі вивчали і продовжують вивчати небосхил у пошуках нових відкриттів, що змінять наше уявлення про Всесвіт, що нас оточує.

Яка кількість зірок на небі?

На перший погляд це питання може здатись досить риторичним, адже нас з дитинства навчили, що Всесвіт безмежний і в ньому міститься сотні або ж і тисячі мільярдів космічних тіл.

Проте існує одна дещо відома проста істина: хочеш почути правильні відповіді – став правильні запитання. І це досить важливий момент у сфері дослідження чогось такого як космос, тому що на деякі запитання наука все ж здатна відповісти, хоч і не з точністю до десятків.  Тож правильне питання має звучати як “Скільки зірок ми можемо побачити на небі?”. Що ж давайте розбиратись. 

Якщо дивитись неозброєним оком

Розгледіти без використання додаткового спеціалізованого обладнання ми можемо лише найяскравіші зірки, тобто ті що підлягають від нульової до шостої зіркової величини. Це всі ті значення, що піддаються сприйняттю людським оком. Чим меншим буде значення зіркової величини тим більше зірка сяятиме на небосхилі.

Зіркова величина (m)Світлова потужність (Люмен)
-1.52500
0100
125
26.25
31.56

Наприклад, зірка під назвою Сіріус має зіркову величину -1.46m, що робить її найяскравішою зіркою на нашому небосхилі. Такі зірки, як Арктур, Вега чи Проціон мають зіркову величину 0m.

Зірок з потрібними нам величинами над нашою планетою приблизно 4.8 тисячі. Проте це значення скоротиться вдвічі, адже ми не можемо одночасно дивитись на небо з двох півкуль. Але фактичне ж значення дорівнюватиме близько 1.5 тисячам, оскільки видимість при наближенні до горизонту стає гіршою. 

Тож перебуваючи у місці з рівнинним ландшафтом, без додаткових джерел освітлення та маючи гострий зір ви зможете нарахувати близько півтори тисячі небесних світил.

Якщо дивитись через допоміжні пристрої

Якщо ж ваша природна допитливість не дозволяє вам залишити цю справу, то можете використати бінокль. З ним до можливостей вашого сприйняття додадуться світила із сьомої до десятої зіркової величини. На небосхилі таких об’єктів приблизно 200 тисяч.

Маючи ж найпростіший телескоп ви зможете побачити зірки величини 11m та 12m. Кількість зірок з такою яскравістю сягає 2 мільйонів. 

Фактори, що впливають на видимість зірок

Та навіть попри гарний зір та обладнання, є багато чинників, які можуть попливати на помітність небесних світил. Тож перед тим як спостерігати за зорями, зверніть увагу на:

  • Хмари чи туман точно не дозволять вам розгледіти бажане, а турбулентність атмосфери може призвести до мерехтіння та втрати чіткості.
  • Світло від будинків та вуличних ліхтарів може “приглушити” світло від зірок. Те ж саме робить і геліоцентричне світло – світло від небесних світил, наприклад Місяця.
  • У видимість зірок може відрізнятися залежно від широти, а висота над рівнем моря впливатиме на товщину атмосфери, через яку проходить світло.
  • Зірки змінюють своє положення з залежності від пори року, тож варто врахувати це, якщо ви хочете поспостерігати за конкретним сузір’ям. Протягом дня зірки найкраще видно серед ночі та на сході і заході Сонця.

Тож якщо ви бачите, що сьогодні вам нічого не заважає, значить, як то кажуть, зірки зійшлися. Тож не баріться та насолоджуйтесь!

Цікаві факти про зірки

Для найдопитливіших ми зібрали ще декілька фактів, що допоможуть вам дізнатися щось нове про Всесвіт, що нас оточує:

  1. Більшість із відомих нам зірок є зоряними системами. Тобто це дві, або й більше зірки, що завдяки гравітації обертаються навколо спільного центру з шаленою швидкістю. До речі, відомий нам Сіріус є зоряною системою.
  2. Наймасивніша з відомих нині зірок – зоря R136a1. Це блакитний гіпергігант, що випромінює в 10 мільйонів разів більше світла ніж наше Сонце та має масу більшу за сонячну у 256 разів.
  3. Насправді Сонце білого кольору, як всі інші зірки власне. Ми ж бачимо їх кольоровими завдяки атмосфері, в якій промені їх світла переломлюються.
  4. В той час як планети обертаються навколо зірок, зірки у нашій та більшості інших галактик обертаються навколо чорних дір.
  5. Зорі, що мають масу мінімум у 8 разів більше сонячної мають усі шанси, щоб стати надновими, тобто вибухнути з утворенням величезної кількості енергії, що здатна знищити навіть планети, що знаходяться на відстані понад 100 світлових років. Та не переймайтесь, поряд з землею потенційних наднових не виявлено.
  6. Все, що нас оточує, та навіть ми самі складаємось із частинок, що залишились після вибуху наднових. 
  7. Нейтронні зорі, зірки на кінцевій стадії свого життя, мають на скільки густу щільність, що чайна ложка матерії з такою зірки за масою може зрівнятися з Землею. Також вони є найменшими з усіх видів зірок.
  8. Чорні діри мають наскільки сильну гравітаційну дію, що через неї не можуть пройти навіть частинки світла.
  9. Ще за давніх часів найпомітніші зірки люди об’єднали у сузір’я, наразі їх 88. Та більшість із цих зірок знаходяться на шалених відстанях одна від одної і ніяк не взаємодіють між собою.
  10. Наша галактика Чумацький шлях налічує понад 300 мільярдів зірок. 

Тепер споглядаючи нічне небо ви розумієте, наскільки дивовижний Всесвіт нас оточує. Тож хай прибуде з вами сила! 

Питання/Відповіді

Що являє собою зірка?

Зірка – це величезна газова куля, яка випромінює світло завдяки ядерній реакції.

Які зірки найхолодніші?

Червоні зірки. Їх температура сягає всього 3200 К, тоді коли у найгарячіших (синіх) близько 50000 К.

Яка галактика є найближчою до нас?

Найближчою до Чумацького Шляху галактикою є Туманність Андромеди на відстані 2.52 млн світлових років.

Як цю статтю можна знайти в пошуку:
Скільки зірок на небі, Скільки на небі зірок, скільки видимих зірок на небі, Скільки зірок в космосі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *