Значення фразеологізму “Берегти як зіницю ока”

Зміст

Люди обожнюють спілкуватись наживо, розповідати, пліткувати, а особливо у давнину. Тоді в кожному поселенні знали, кому виколола око баба Мотря, і чому Надійка обіймалась з хлопцем із сусіднього села. Гаджетів не було, зате була важка праця. Ремесла, промисловість, худоба. З ранку до вечора жінки пораються по господарству, а чоловіки рубають дрова. Щоб продовжувати жити, кормити сім’ї та тварин. Це все виглядає, наче звичайний опис сільського життя, так хто ж не згоден?

Саме цей побут та характер можна вбачати у творах наших письменників. Життя тримається свого курсу, а народ пливе за течією. Всі крутяться як білки в колесі, розводяться балачками, які згодом знає кожний третій. Саме з такої усної народної мови до нас дійшли безліч різноманітних словосполучень. Вони можуть описувати будь-які сфери життя: сільське господарство, побут, стосунки, культуру, релігію, обряди та звичаї. Оригінальні вислови поетів. Коли такі фрази звучать частіше, вони перетворюються у сталі вирази. Ці сполуки слів (до речі, у тексті ви вже могли їх помітити) ми називаємо фразеологізмами. Вислови, що раніше виражали певну характеристику логічно та прямо, наразі застосовуються як стійкі форми у переносному значенні.

Історія походження фразеологізму “Берегти як зіницю ока”

Насправді цей вислів має глибоке історичне походження. Таке порівняння дійшло до нас з біблійних текстів. Перші згадки зіниці ока були щодо пророка Мойсея та єврейського народу, зазначалось, як Господь оберігав його під час довгої мандрівки в пустелі, а саме: «Він його захищав, дбав про нього, немов зіницю ока беріг». Надалі цю фразу використовували частіше, щоб звернутись до Бога і попросити захисту, а також у інших книгах Божих.

З давніх-давен вважається, що очі — це головний індикатор світлої енергії, правди та моралі. В очах людини можна побачити душу, яка з’єднує особистість з Богом. Порушення зору означатиме життя в темряві, безпорадність, втрату сенсів, неспроможність бачити світ Божий. Довічну сліпоту. Та й у звичайному житті, завдяки очам живі істоти здатні бачити навколишнє середовище, зіниці заломлюють промені сонця, будь-який яскравий імпульс. Бо для них характерно звужуватись, а при темряві, навпаки, збільшуватись, щоб краще оглядатись навколо. Тобто, зіниці для ока, а ще глибше, для життя людини — є суттєвим, важливим існуванням та цінністю. 

Етимологія стійкого вислову “Берегти як зіницю ока”

Люба мамочко! Розписка у мене єсть — ховаю, «як зіницю ока» (Леся Українка).

Більшість фразеологічних конструкцій можна розгадати за їх прямим сенсом, але переважно вони все-таки більш абстрактні та глибокі. Наприклад, заварити кашу — це більше, ніж просто приготувати поїсти, це означає задумати щось дуже важке, створити безлад. Ось де собака заритий — знайшли причину проблеми, розкрили таємницю. Потім і думай, чого саме собака, і де зарита. Поява фразеологізмів завжди неординарна, але цікава, головне зрозуміти що до чого.

У нашому випадку пощастило, не потрібно дуже заглиблюватись у походження, аби віднайти означення фрази “Берегти як зіницю ока”. Вже логічно можна співставити всі факти і розібратись у значенні фразеологізму. 

Як ми зрозуміли, зір для людини життєво необхідний, а тому за ним потрібен ретельний догляд та постійна увага. Якщо побудувати ланцюжок, то виходить, що берегти цю саму зіницю означає сильно щось/когось оберігати та захищати, тримати у полі зору. Використовують, коли треба звернути увагу щодо догляду за пам’яткою архітектури, ніжно висловитись про предмет, охороняти від ворогів і т.д.

Синонімічні вирази “Берегти як зіницю ока”

Нижче прикріплені схожі за значенням фразеологізми. Тут основний сенс — героїчний захист, постійне бажання допомогти, піднесення цінності бути уважним. Проте хочемо нагадати, що ці приклади не дорівнюють точному сенсу вищезазначеного фразеологізму, він єдиний у своєму роді, більш ніжний та красивий. 

  • «Егіда, перебувати під егідою» – бути під охороною. 
  • «Вирушити на допомогу» – готовність допомагти у будь-який момент.
  • «Захищати слабших».
  • «Без догляду земля занепадає».

Кожен крилатий вислів має своє коріння, своє першоджерело. Ті, хто складав екзамени з української мови точно знають на зубок та вміють логічно співставляти значення цих сполук, проте не завжди буває легко. Головне пам’ятати, що кожне слово, яке викарбуване у нашій історії несе досить символічне та вичерпне підґрунтя. А тому, кожна влучна фраза — унікальна. Треба просто розставити крапки над “і”, після чого все як рукою зніме!

Не бийте байдики, бережіть свої зіниці та навчайтесь новому.

Ні пуху, ні пера!

Як цю статтю можна знайти в пошуку:
Значення фразеологізму Берегти як зіницю ока, що означає фразеологізм Берегти як зіницю ока, Історія походження фразеологізму Берегти як зіницю ока

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *