Осика: де росте дерево та як виглядає

Зміст

Прогулюючись лісовими стежками ми не завжди замислюємось над тим, що нас оточує. Окрім свіжого повітря та тихого шурхотіння листя, розбурханого вітром, нас оточує неповторна краса природних ландшафтів. Давайте трохи більше дізнаємось про одну із прикрас природи – осику.

Про осику

Багатьом з нас хоч раз та й зустрічалась назва цієї рослини. Та що ж це за дерево?

Осика – це листяне дерево з родини вербових. Латиною воно називається Populus tremula, що говорить про її приналежність до роду тополевих, адже populus перекладається як тополя.

Ви завжди можете розпізнати осику на вигляд. Дерево вважається швидкорослим, досягає на 20-30 метрів у висоту та має сіро-білу кору, дещо схожу на березову. Листочки осики мають яскраво-зелене забарвлення навесні та влітку та набувають жовто-червоного відтінку восени. За виглядом вони нагадують тополеві: теж мають округлу форму та зазубрений край. Осика цвіте ранньою весною задовго до появи на ній листя. Пізніше на місці цвітіння з’являються плоди-сережки, в яких дозріває насіння.

Найчастіше дерево можна зустріти у листяних та хвойно-листяних лісах, іноді і у хвойних. Місцями поширення у природі є Північна Азія, Північна Америка та Європа, тож не рідко можна зустріти осику і в Україні.

Осика не є вибагливою рослиною, тож легко зростає на вологих, сухих, піщаних чи кислих типах ґрунтів. Також вона не боїться морозів та інших несприятливих умов.

Використання осики

Осика, як і багато інших дерев має широкий перелік застосування у різних галузях.

Дерево часто використовують у лісництві та садівництві. Оскільки воно є швидкорослим, то це забезпечує швидке відновлення зелених ділянок. Також дерево висаджують на ділянках, що мають ризик зсуву, адже коріння добре скріплює ґрунт.

Використання осики не оминуло і сферу ландшафтного дизайну. Дерево добре переносить обрізку, тож йому можна надавати потрібної форми для досягнення потрібного естетичного вигляду.

Осика також використовується в деревообробній промисловості. Вона чудово підходить для виготовлення паперу і вважається одним із найкращих матеріалів для виготовлення штучного шовку. Також з неї виготовляють фанеру, вулики, лижі та навіть солом’яні капелюхи.

Як і більшість рослин у природі осика має і лікувальні властивості. Ними наділена як кора дерева, так і його бруньки. 

СкладоваРечовинаВластивості
Кора осикиСаліцилова кислотаЖаропонижуючі, протизапальні, антибактеріальні.
Бруньки осикиСаліцилова кислотаБактерицидні

Настоянки з кори дерева використовують при різних видах захворювань. Перелік починається зі звичайної застуди та закінчується лікуванням опіків та виразок. Також її застосовують для лікування таких захворювань, як: 

  • Гіпертрофія передміхурової залози;
  • Цистит;
  • Нефрит;
  • Діарея; 
  • Гастрит;
  • Ревматизм;
  • Подагра.

Відвар з бруньок осики теж має лікувальне призначення та застосовується у схожих випадках. Але варто бути обережним, адже відвари та настоянки з осики протипоказано вагітним та жінкам, що годують.

Легенди пов’язані з осикою

Серед слов’янських народів осика завжди була деревом, яке обросло легендами та містичними властивостям. Та вона завжди вважалась деревом нещастя.

Почати хоча б із усім відомого осикового кілка. Його вбивали в груди, щоб точно залишити мерця у світі мертвих.

За іншою ж легендою вважається, що осика була проклята самим Богом. Коли Він створив світ, то посадив осику в Едемському саду. Та Єва з’їла заборонений плід і сховалась під осику від самого Бога, за що Він розгнівався та нарік дерево деревом зла та прокляття.

Ще одна легенда, пов’язана з Біблією, розповідає про те, що осика стала проклятою через те, що дозволила Іуді Іскаріотському на собі вкоротити віку. Зрадивши Христа, Іуда шукав дерево, що погодилось би “допомогти” йому. Коли з він підходив до берези, то вона зблідла, груша наставила на нього колючки, і лише осика “прийняла” його, за що і поплатилася.

У східних слов’ян вважалось, що в осокових гаях гніздиться різна нечисть: лісовики, русалки та інші. Вони використовували осику, щоб збивати подорожніх зі шляху. 

Також осика вважається порталом між світами та провідником у потойбічне. 

Тепер ви знаєте про чудовий світ, що нас оточує трішки більше. Тож гайда на природу!

Питання/Відповіді

Що ще виготовляють із осики?

Насправді багато що: діжки, ночки, сірники та навіть штучні квіти.

Чи поступається деревина з осики у якостях перед іншими?

Абсолютно ні! У деяких випадках своїми властивостями осика перевершує хвойні породи. 

Чи існують ще легенди про осику?

Так! Одна з них говорить, що осику використовували чаклуни, щоб обертатись на вовків.

Як цю статтю можна знайти в пошуку:
де росте осика, як виглядає осика, Дерево осика: де росте та як виглядає, Як розпізнати осику, Як виглядає дерево осика

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *