Навіщо вивчати історію в школі

Зміст

Безліч дат, величезні часові проміжків, опис різноманітних подій – все це описує історію. “Та навіщо ж нам знати це все, невже не краще думати про майбутнє?” – думаю ви не раз чули, а може навіть і самі ставили таке запитання. Якщо так, то давайте ж розберемось для чого ж нам вивчати історію.

Навіщо вивчати історію?

Історія – багатогранна наука, але в основі її лежить вивчення минулого людства. Вона охоплює широкий спектр тем від політичних питань до культурних змін, тож її вивчення є важливим з багатьох причин.

Якщо описувати коротко, то перелік користі історії буде виглядати приблизно так:

  1. Вивчення історії допоможе краще розуміти причини і наслідки сучасних подій.
  2. Історія допомагає допомагає розуміти культуру і традиції країни.
  3. Вивчення історії будь-чого допомагає краще розуміти тенденції та розвиток.

Та глобально історія відіграє велику роль у становленні людини та суспільства. 

Найперше – історія допомагає нам зрозуміти, як ми дійшли до того, ким є сьогодні. Вона розповідає нам про розвиток цивілізації та зміни у суспільстві, культурі, ідеях. Це знання допомагає краще зрозуміти світ і наше місце в ньому. 

Також історія допомагає вчитись на помилках минулого. Вивчення історичних подій, як хороших, так і поганих допомагає не повторювати помилок наших пращурів та рухатись далі. 

Історія допомагає розвинути критичне мислення. Цьому сприяють вивчення історичних джерел та подій, їх оцінка та аналіз, а ці навички необхідні нам у повсякденному житті для прийняття правильних рішень.

Вагомим є те, що історія формує громадянську відповідальність. ЇЇ вивчення допомагає зрозуміти важливість свободи, рівності та справедливості. Саме ці цінності є основою побудови демократичного суспільства.

Насамкінець, історія є джерелом культури та мистецтва. Вона надихає музикантів, художників, письменників та інших творчих людей на створення чогось прекрасного і дає можливість нам, звичайним спостерігачам, оцінити ці витвори мистецтва.

Поради, що допоможуть із вивченням історії

Історія – цікава та багатогранна наука, однак вона може бути дещо складною для вивчення. Проте є декілька лайфхаки, що допоможуть вам покращити процес навчання:

  • Знайдіть свій стиль навчання. Всі ми різні, тож маємо різні способи сприйняття інформації. Комусь краще запам’ятовувати читаючи, а комусь легше сприймати на слух чи з візуальними доповненнями. Спробуйте різні підходи та знайдіть найкращий саме для вас.
  • Починайте з основ. Перш ніж вивчати конкретні події, дати чи періоди необхідно мати базові знання в цілому. Ознайомтесь з історичними епохами та ключовими подіями та персоналіями.
  • Створюйте взаємозв’язки. Історія не є звичайною сукупністю фактів – це мережа пов’язаних між собою подій, явищ та процесів. Тож створення зв’язків допоможе вам не просто запам’ятовувати події, а розуміти їх передумови, значення та контекст.
  • Не бійтеся ставити запитання. Вся наука отримала свій розвиток після того, як хтось почав ставити ті чи інші запитання. Тож підходьте до вчителів, або ж до батьків чи прабатьків, які могли бути свідками певних подій та питайте про це.
  • Шукайте цікаві джерела. Історія – це не тільки підручники та завдання у школі. На сьогодні існує безліч різноманітних джерел, що можуть ввести вас в курс подій оминаючи нудні уроки. Ви можете дивитися документальні фільми, читати історичні романи, знайти блогера, що буде цікаво розповідати про головне або ж відвідувати історичні пам’ятки та експозиції.

Лайфхаки, що допоможуть запам’ятовувати дати, імена, тощо

Найскладніше у вивченні історії – це, безперечно, дати, імена, події та їх послідовність. Але якщо збираєтесь вивчати цю науку – їх не уникнути. Тож пропонуємо декілька лайфхаків, для кращого запам’ятовування:

  • Використовуйте мнемонічні прийоми. Так називаються техніки, що допомагають запам’ятовувати інформацію шляхом створення асоціацій. 
  • Регулярно повторюйте матеріал. Наш мозок має здатність забувати те, чим ми не часто користуємось. Тож що частіше ви будете оновлювати в спогадах матеріал, то краще його запам’ятаєте.
  • Створюйте візуальні опори. Візуалізація – це потужний інструмент для вивчення інформації. Користуйтеся картами, створюйте схеми чи малюнки, що допоможуть краще зрозуміти історичні взаємозв’язки.
  • Систематизуйте інформацію. Найкраще дані запам’ятовуються тоді, коли перед вами є головна інформація, від якої можна відштовхнутися. Для цього ви можете створювати таблиці на кшталт такої, як вказано нижче.
РікПодіяПерсоналіїНаслідки
988Хрещення РусіКнязь ВолодимирПрийняття християнства
1709Битва під ПолтавоюІван Мазепа, Петро ІЗакріплення російської влади
1991Проголошення незалежності УкраїниЛеонід Кравчук, Верховна радаФормування незалежної держави

Кожна з цих порад може стати у нагоді на вашому шляху до вивчення історії. Тож сподіваюсь, ви знайдете те, що підійде вам та зможете полюбити цю цікаву науку!

Питання/Відповіді

Чи потрібна історія для вступу у ВИШі?

Так. Зараз вступ відбувається за результатами Національного мультипредметного тесту і одним із предметів є Історія України.

Як довго потрібно займатися, щоб вивчити історію?

Тут все досить індивідуально та залежить від багатьох факторів. Проте оптимальний термін для підготовки до НМТ при умові регулярного вивчення становить від шести місяців.

Скільчи часу потрібно приділяти в день на вивчення історії?

Оптимальна кількість часу складатиме близько 1-2 годин на день.

Як цю статтю можна знайти в пошуку:
Навіщо вивчати історію в школі, поради як вивчити історію в школі, чому треба вчити історію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *