Аналізи відіграють ключову роль в діагностиці та профілактиці самих різноманітних захворювань. Від того наскільки точними будуть результати досліджень залежить постановка вірного діагнозу і призначення адекватної і ефективної терапії. Якість виконання діагностичних процедур залежить від багатьох факторів. Це й якість обладнання в клінічній лабораторії, і рівень професіоналізму персоналу, і стандарти обслуговування пацієнтів в певному закладі.
Але треба пам’ятати про те, що дуже часто причиною неточних результатів дослідження є недотримання елементарних правил забору матеріалу для подальшого його аналізу. Є деякі загальні правила забору матеріалу і деякі специфічні, притаманні певному виду дослідження.
Загальні правила підготовки до здачі аналізів
Є певні правила забору матеріалів для досліджень, якими варто керуватись, коли ви йдете здавати аналізи:
- Коли мова йде про здачу крові для подальшого її аналізу, одним з найпоширеніших правил є необхідність забору матеріалу натще. Це зазвичай означає, що останній прийом їжі повинен бути здійснений не пізніше, ніж за 8-12 годин до забору крові. Це важливо, бо навіть прийом води із додаванням цукру чи кислот може вплинути на рівень певних показників.
- Уникнення фізичних навантажень. За 24 години до здачі аналізів рекомендується відмовитись від навантажень і тренувань, бо вони можуть стати причиною зміни таких показників як креатинін, лактат, глюкоза та інших, що може викривити результати.
- Багато показників крові мають добові коливання, а тому дослідження рекомендовано проводити виключно в ранкові години.
- Обов’язково повідомте вашому доктору, якщо ви на постійній основі приймаєте ті чи інші лікарські засоби. Деякі з них здатні впливати на певні показники крові чи сечі, але припиняти лікування заради точного результату аналізу інколи не варто.
Ці правила розповсюджуються майже на всі традиційні види досліджень, а також на деякі сучасні і високотехнологічні методи діагностики. Здача аналізів у лабораторії https://rcld.com.ua/analizi/ повинна відбуватись за правилами та вимогами певного дослідницького закладу. Ці правила можуть дещо відрізнятись залежно від типу обладнання чи інших обставин.
Специфічні вимоги до забору матеріалів
Є також специфічні вимоги до правил забору матеріалів для певних видів аналізів:
- аналізи для виявлення рівня глюкози (цукру) у крові роблять виключно натще і в ранкові години;
- аналізи на статеві гормони у жінок https://rcld.com.ua/analizi/gormonalni/, крім того, що їх треба здавати в ранкові години, треба ще прив’язати до певних днів менструального циклу, про що пацієнток завжди попереджає лікар;
- загальний аналіз сечі вимагає забору серединної порції ранкової сечі, після ретельної гігієни зовнішніх статевих органів;
- аналіз кала на яйця гельмінтів не має контактувати з водою або сечею під час забору матеріалу;
- деякі аналізи на інфекційні захворювання вимагають утримання від статевих стосунків протягом певного часу.
Вчені довели, що на результати досліджень може мати так званий “ефект білого халата”. Багато пацієнтів відчувають стрес від відвідування лабораторій і необхідності пройти певні процедури, що впливає на рівень глюкози і деяких гормонів в крові і може призвести до отримання неправильних результатів досліджень.