Цікаві факти з біографії Олександра Довженка

Зміст

Олександр Довженко – видатний український письменник, кінорежисер, кінодраматург, художник, класик світового кінематографа. Його твори пронизані глибокою любов’ю до України, щирим патріотизмом та неповторним художнім стилем. Життя і творчість Довженка сповнені цікавих фактів, які розкривають його багатогранну особистість та глибину таланту.

Біографія

Олександр Петрович Довженко український письменник, кінорежисер, кінодраматург, художник, класик світового кінематографа. Народився 10 вересня 1894 року в селі Сосниця Чернігівської губернії (нині Україна).

Дитинство та юність

Олександр Петрович Довженко народився 10 вересня 1894 року в селі Сосниця (нині місто) Чернігівської губернії (нині Україна) в селянській родині. Батько був неписьменним, мати вміла читати. З раннього віку Довженко багато читав, захоплювався українською мовою та літературою.

Після закінчення сільської школи навчався в  Ніжинському земському реальному училищі, а потім у Глухівському учительському інституті, який закінчив у 1914 році.

Початок творчості

Після інституту Довженко працював учителем у селі, а потім служив у армії. У 1919 році він переїхав до Києва, де працював журналістом, редактором, кіносценаристом. У 1925 році Довженко переїхав до Харкова, де розпочалася його кар’єра в кіно.

Кінокар’єра

Працюючи на кінофабриці ВУФКУ, Довженко зняв свої найвідоміші фільми:

 • 1927 Сумка дипкур’єра (режисер, переробка сценарію, актор)
 • 1927 Звенигора (режисер, переробка сценарію)
 • 1929 Арсенал (режисер, сценарист)
 • 1930 Земля (режисер, сценарист)
 • 1932 Іван (режисер, сценарист)
 • 1935 Аероград (режисер, сценарист)
 • 1939 Щорс (режисер, сценарист)
 • 1948 Мічурін (режисер, сценарист)
 • 1951 Прощавай, Америко! (режисер, незакінчений, змонтовано лише 6 частин)

Ці фільми стали шедеврами українського та світового кінематографа, здобули багато нагород на міжнародних кінофестивалях. Довженко також був талановитим письменником, автором повістей, оповідань, кіносценаріїв та щоденників. Його твори перекладені багатьма мовами світу.

Чим відомий

Олександр Довженко відомий як один із засновників українського національного кінематографа. Його фільми відзначаються новаторським стилем, поетичною мовою та глибоким психологізмом. Довженко також був талановитим письменником, автором повістей, оповідань, кіносценаріїв та щоденників. Його твори перекладені багатьма мовами світу.

Останні роки

Під час Другої світової війни Довженко працював фронтовим кореспондентом. Він написав багато репортажів з фронту, в яких зображував жахи війни та героїзм радянських солдатів. Після війни Довженко жив і працював у Москві. Він продовжував писати й знімати фільми, але його творчість ставала все більш жорстко цензурованою радянською владою. 25 листопада 1956 року Олександр Довженко помер у Москві від серцевого нападу. Його смерть стала великою втратою для української та світової культури.

Цікаві факти

 • Олександр Довженко народився в селянській родині хліборобів Петра й Одарки. Батьки мали 14 дітей, але до працездатного віку дожило лише двоє.
 • Олександр Довженко був дуже творчою людиною. Він писав вірші, малював картини, грав на музичних інструментах.
 • Довженко був відомий своїм гострим язиком і прямолінійністю. Він часто критикував радянську владу за її несправедливість та жорстокість.
 • Коли весняна повінь розливалася по річці, він виганяв на ній батьківський човен, збираючи до 15 юнаків та дівчат. Під звуки гітари чи балалайки він дарував їм пісні.
 • Він також захоплювався малюванням. Навіть під час перерв він міг за лічені хвилини створити вражаючі портрети своїх друзів.
 • Доля жорстоко розпорядилася з юнаком. Під час відступу петлюрівців його заарештували більшовики, плануючи розстріл. Але завдяки втручанню Василя Еллан-Блакитного, представника партії боротьбистів, його життя було врятовано.
 • Довженко приєднався до партії боротьбистів, а потім і до комуністичної. Однак ці факти не підтверджені документально, і відомі лише зі слів самого Довженка. Деякі дослідники припускають, що він міг їх вигадати, щоб відвести підозру радянської влади від себе та своєї сім’ї.
 • У 32 роки він розпочав свою кар’єру режисера на Одеській кіностудії, працюючи в жанрі дитячої комедії.
 • Його німий чорно-білий фільм “Земля” зображує період колективізації в Україні та конфлікт між куркулями та представниками колгоспів.
 • Однак це не просто фільм про аграрну революцію. Довженко розкрив у ньому зв’язок українського народу з землею, яка постає як сенс існування українців, порушений колективізацією.
 • Режисер був настільки захоплений процесом зйомок, що одного разу навіть занурився у воду, щоб показати операторам, як він бачить той чи інший кадр.
 • Він зміг повернутися до України у 1952 році, коли розпочалося будівництво Каховської ГЕС. Довженко мріяв зняти про це фільм і щоліта до 1956 року приїжджав до Нової Каховки. Згодом він усвідомив, що будівництво зруйнує цінний природний ландшафт та історичні місця Запорізької Січі, такі як Великий Луг.
 • Під час Другої світової війни Довженко працював фронтовим кореспондентом. Він написав багато репортажів з фронту, в яких зображував жахи війни та героїзм радянських солдатів.
 • Олександр Довженко помер 25 листопада 1956 року в Москві. Його смерть стала великою втратою для української та світової культури.

Олександр Довженко – одна з найвидатніших постатей в історії української культури. Його твори й досі актуальні й цікаві для читачів і глядачів усього світу. Довженко – це не просто письменник і кінорежисер, це людина, яка щиро любила свою країну та народ і прагнула зробити світ кращим.

Як цю статтю можна знайти в пошуку:
цікаві факти про олександра довженка, цікаві факти з біографії олександра довженка, життєвий і творчий шлях олександра довженка

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *