Скласти меню на день народження дуже непросто, тому що треба врахувати безліч факторів, зокрема кількість гостей, тематику свята, бюджет. У статті розповідаємо, про що слід пам’ятати під час планування меню для святкування звичайного дня народження або ювілею.
Перший крок — перелік гостей
Насамперед треба визначитися із переліком запрошених. Від цього залежать бюджет меню, обсяг страв та кількість пляшок напоїв. Під час формування переліку гостей важливо згадати, чи є у когось із запрошених якісь харчові обмеження — алергічні реакції, непереносимість лактози чи глютена. Це важливо враховувати, вибираючи страви — наприклад, якщо у когось із гостей є алергія на рибу чи морепродукти, краще замовити замість цих продуктів м’ясо.
Другий крок — тематика свята
Якщо хочеться відзначити день народження у форматі костюмованої тематичної вечірки, слід заздалегідь визначитися з темою, повідомити про це гостей і врахувати напрям під час вибору страв. Зазвичай до тематичних заходів добре підходить їжа певних кухонь — американської, французької, італійської, японської. Такі страви можна приготувати самостійно, купити напівфабрикати або замовити вже готові варіанти, особливо якщо йдеться про суші або піцу.
Третій крок — розробка меню
Стандартне меню на день народження включає такі страви:
- одне-два основних — м’ясних чи рибних;
- один або два види гарніру — зазвичай це картопля, рис, макарони;
- салати — їх може бути три-чотири різновиди;
- закуски — сирні та м’ясні нарізки, оливки і маслини, канапе, бутерброди, мариновані огірки і помідори;
- десерти — торт, капкейки, цукерки, морозиво.
Також слід додати до меню різноманітні напої. До універсального алкоголю для святкування дня народження входять червоні й білі ігристі та тихі вина відомих брендів — наприклад, популярні вина Шабо. Також можна доповнити список кількома пляшками віскі, коньяку або горілки, якщо деякі гості віддають перевагу більш міцному алкоголю. Крім цього у списку мають бути безалкогольні напої — соки, морси, узвари, мінеральна вода.
Четвертий крок — увага до нюансів
Важливо враховувати неочевидні моменти, які дозволяють зробити святкове меню більш корисним та привабливим.
- Додати до переліку страв смачні соуси, свіжу зелень, сезонні фрукти і овочі.
- Поєднувати гарячі та холодні, солоні та солодкі страви, щоб усі гості могли знайти варіанти, які будуть відповідати їхнім смаковим вподобанням.
- За нагоді бажано красиво презентувати всі страви, щоб збільшити їх візуальну привабливість. Для цього треба використовувати святковий сервіз та різний декор для сервірування столу — серветки, свічки та інші елементи, які можна придбати в маркеті корисних штук Maudau.
За можливості варто персоналізувати меню, додавши до нього особливі штрихи — наприклад, змогу створення персональних коктейлів для гостей або подачу страв із спецефектами.