Вплив ультрафіолетових променів на очі

Вплив ультрафіолетових променів на очі
Зміст

В будь-яку пору року турбота про власне здоров’я є важливою та невідкладною справою. Рекомендуємо звернутись на огляд та консультацію до лікаря офтальмолога у Львові в сучасний медичний центр Oculus.

Літо є особливо критичною порою року для здоров’я наших очей через більший вплив сонячних променів, особливо ультрафіолетових променів (УФ-променів), які досягають земної поверхні з більшою інтенсивністю в цю пору року. Без належного захисту від сонця ви особливо ймовірно відчуєте епізоди сухості очей, почервоніння та хворобливе запалення кон’юнктиви та рогівки. У найбільш серйозних випадках літні погодні умови, які включають не тільки більший вплив ультрафіолетових променів, але й високі температури, вітер і сіль, можуть погіршити або викликати різні захворювання очей, такі як катаракта та дегенерація жовтої плями.

Ці ультрафіолетові промені діляться на три види

УФ-А промені (315-400 нм). Вони становлять близько 95% УФ-променів, які досягають поверхні землі і можуть проникати в глибокі шари епідермісу. Вони спричиняють швидку, але тимчасову засмагу та викликають утворення вільних радикалів, які змінюють опорні клітини та волокна, викликаючи старіння шкіри.

  • УФ-В промені (280-315 нм). Вони складають близько 5% УФ-променів, мають проміжну довжину хвилі, не виходять за межі поверхневих шарів шкіри і поглинаються роговим шаром. Вони необхідні для синтезу вітаміну D, викликають засмагу, викликають сонячні опіки та можуть викликати мутації в структурі клітин.
  • УФ-С промені (100-280 нм). Вони є найбільш небезпечними для здоров’я людини, але, на щастя, вони не досягають поверхні землі, оскільки поглинаються озоновим шаром атмосфери. З цієї причини озонова діра є потенційно небезпечною.

Будова ока

Око або очне яблуко – це сферичний орган, вбудований в орбіту. Його функція – сприймати світло, передаючи інформацію у вигляді електричних імпульсів у мозок. Око складається з внутрішньої, проміжної і зовнішньої частини. Внутрішні частини складаються з макули, зорового нерва і сітківки.

Натомість проміжні частини утворені судинною оболонкою, склоподібним тілом, райдужною оболонкою, водянистою вологою, кристалічною мембраною та судинною оболонкою.

Нарешті, внутрішні частини ока складаються з кон’юнктиви, рогівки та склери. Вплив ультрафіолетових променів на очі. Поглинання ультрафіолетових променів може викликати ураження очей, яке поділяється на гострий і хронічний. Ці ефекти гостро вражають кон’юнктиву і рогівку і призводять до розвитку фотокератиту і фотокон’юнктивіту.
Фотокератит викликає пошкодження зовнішніх шарів рогівки, викликаючи біль і затуманення зору. Він з’являється через кілька годин після впливу джерела і є оборотним. Насправді симптоми зникають протягом одного-двох днів.

Актинічний фотокон’юнктивіт – це запалення рогівки та кон’юнктиви, яке часто виникає в середовищах з високим відбиванням, з латентним періодом (періодом, коли хвороба ще не проявилася) у кілька годин і залежить від тривалості впливу. Латентний період триває 4-12 годин після впливу, а такі симптоми, як піск в очах, світлобоязнь, розмитість зору, сльозотеча та почервоніння з’являються через кілька годин після впливу. Це пошкодження, яке включає руйнування епітеліальних клітин рогівки, є оборотним протягом одного-двох днів.

Іншим захворюванням, яке виникає, є сухий фотокон’юнктивіт, більш відомий як сухість очей. Він полягає в кількісному зменшенні або якісній зміні слізної плівки і може спричинити пошкодження зовнішніх структур ока. Ці хронічні ефекти пов’язані з кришталиком і сітківкою і призводять до розвитку судинного утворення на поверхні ока, яке є поширеним косметичним дефектом зі схильністю до запалення. Катаракта або втрата прозорості кришталика може спричинити серйозні проблеми із зором.

Як захиститися від сонячних променів

Одним із найпростіших і найефективніших способів запобігти виникненню або прогресуванню різних захворювань очей є використання відповідних фіксованих відтінків або фотохромних захисних лінз, призначених для запобігання потраплянню в очі ультрафіолетових променів і високоенергетичного видимого світла. Відповідно до європейських стандартів сонцезахисні окуляри відносяться до засобів індивідуального захисту 1 категорії.

Найкращі сонцезахисні окуляри – це ті, які блокують 99% променів UVB і 95% променів UVA. Також перевага віддається поляризованим сонцезахисним лінзам, які, крім 100% захисту очей від УФ-променів, забезпечують більшу різкість навіть на відстані, відновлюють більшу насиченість і природність кольорів і дозволяють краще сприймати контрасти.

Цінні поради

  • На додаток до сертифікованих сонцезахисних окулярів, які можна і корисно носити з раннього дитинства. Мінімізуйте перебування на сонці, уникаючи найспекотніших годин.
  • Носіть шапку чи кепеу з дашком, навіть якщо ви використовуєте сонцезахисні окуляри, особливо це стосується дітей.
  • Для тих, хто носить контактні лінзи, зверніть особливу увагу на методи та ситуації використання.
  • Використовуйте одноразові мастильні очні краплі без консервантів, які можуть зволожити поверхню ока, освіжити подразнені слизові оболонки та полегшити відчуття сухості очей, пов’язане з гіпервипаровуванням сліз.
  • Пийте багато води та дотримуйтеся правильної дієти (багатої на вітаміни та мінерали), щоб уникнути зневоднення склоподібного тіла та зберегти очі зволоженими зсередини.
  • Обов’язково використовуйте відповідний захист від сонця на повіках і навколо очей. Це делікатні зони, які слід захистити гіпоалергенним сонцезахисним кремом без ароматизаторів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *